Je málo vody, Nechranice snižují odtok

17. února 2014 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

nechran

Povodí Ohře sníží odtok z Vodní nádrže Nechranice. Oznámil to mluvčí povodí jan Svejkovský.

„Průběžně sledujeme vývoj počasí, vývoj množství vody uložené ve sněhových zásobách, průběh průtoků ve vodních tocích a předpovědi na následující období. Ze zjištěných hodnot dojde v dnešních (pondělních) odpoledních hodinách ke snížení odtoku pod nechranickou nádrží,“ řekl Svejkovský.

Sledování a vyhodnocování klimatické a hydrologické situace patří mezi trvalou činnost odboru vodohospodářského dispečinku státního podniku Povodí Ohře.

Podle aktuální situace, kdy je zanedbatelné množství sněhové pokrývky na území v povodí řeky Ohře k profilu vodního díla Nechranice, kdy stále klesá hladina vody v nádrži, průtoky do nádrže se stále udržují na podprůměrných ročních hodnotách a nejsou předpovídány prakticky žádné srážky, je potřebné snižovat odtok.

„Hlavním účelem vodní nádrže Nechranice je akumulace vody pro různé potřeby. Pro zajištění tohoto účelu je nutné snížit odtok z nechranické nádrže a zajistit pro následující období dostatek vody v nádrži,“ říká Jan Svejkovský, mluvčí státního podniku Povodí Ohře. „Plánovaná manipulace proběhne dnes, tedy 17. února 2014, v 15 hodin. Dojde ke snížení odtoku ze současných 32 m3/s na 17 m3/s,“ dodal Svejkovský.

Provádění obdobných manipulací je naprosto běžnou součástí činnosti Povodí Ohře.

Naše voda, foto: wikimedia commons, Horst74

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině