Jakub Vágner bude na Kutnohorsku zachraňovat geny evropských ryb

Aktualizováno 4. května 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Jakub Vágner - IMG_5468

Známý rybář a cestovatel Jakub Vágner chce na rybníku Katlov na Kutnohorsku zřídit centrum záchrany genofondu velkých evropských ryb. Informuje o tom týdeník Týden.

Vágner si podle Týdne hodlá na 25 let let pronajmout více než dvacetihektarový rybník, který je v majetku Kutné Hory, a na jeho břehu postavit dětský rybářský tábor. Zároveň chce  Vágner zřídit  na Kutnohorsku centrum záchrany genofondu velkých evropských ryb. Podle starosty Ivo Šance již pronájem schválili městští radní.

„Chce tam chovat velké ryby, provozovat rybolov ve stylu chyť a pusť, bude tam dělat odborné akce, dětské rybářské tábory a tak dále. Nám ten projekt přišel velmi zajímavý,“ uvedl Šanc. Specialista na lov velkých sladkovodních ryb podle něj nyní jedná o odkupu pozemků, na nichž by vybudoval sruby.

Rybník dostane Vágner do péče po letošním podzimním výlovu. Výnos z nájemného má podle Šance odpovídat minimálně tomu, co vynáší současné rybniční hospodářství. „Nikterak se ten jeho způsob využívání rybníka nedotkne chatařů, naopak by se jim měly podmínky zlepšit, protože se rybník nebude vypouštět,“ dodal starosta.

Jakub Vágner je externím poradcem ministra zemědělství Petra Bendla.

Zdroj: Týden, Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství