Jakub Vágner a Veolia voda odstartovali dnes pětiletý projekt „Cesta pstruha“

Aktualizováno 2. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

IMG_5400

Dnes byly vypuštěny do řeky Střely ve městě Plasy v okrese Plzeň Sever první pstruzi v rámci projektu „Cesta pstruha – Návrat lososovitých ryb do evropských vod“. Jde o společný projekt společnosti Veolia Voda, Nadačního fondu Veolia a organizace Sladkovodní giganti o.s. Jakuba Vágnera.

„Populace lososovitých ryb byla v posledních desetiletích značně decimována. Kvalita vody se však díky čističkám odpadních vod značně zlepšila a tak se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů.V posledních letech jsou novou hrozbou nálety kormoránů. Ač se situace s čistotou vody i kormorány relativně zlepšila, pstruhové revíry nejsou schopny obnovy rybí populace bez naší pomoci,“uvedla mluvčí společnosti Veolia voda Marcela Dvořáková.

V rámci projektu, který je naplánován na pět let, bude každý rok vypuštěno kolem 4000 ks pstruhů. Letos se vypouští 2,5 tuny ryb. Všichni pstruzi budou vypuštěny do celého toku řeky Střely, která není ohrožena kormorány. Projekt financuje společnost Veolia Voda, která každý rok věnuje přes milion korun na nákup ryb. Veolia Voda i v minulých letech podporovala návrat ryb do našich řek, konkrétně šlo o lososy a úhoře. Přispívala také na výstavbu rybích přechodů. Na těchto projektech spolupracovala s Českým rybářským svazem.

V rámci uvedeného projektu bylo dnes do Střely vypuštěni pstrzi, kteří by měli být podle Vágnera odolnější, než populace pstruhů odchovaná v klasických sádkách, protože pocházejí z volné přírody, konkrétně z přírodního jezera na Slovensku.

Více informací o projektu „Cesta pstruha“ je možné získat na webových stránkách www.cestapstruha.cz

Jakub Vágner poskytl při této příležitosti portálu Naše voda rozhovor, který návštěvníkům našeho portálu zprostředkujeme v následujících dnech

Petr Havel

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace