Jak se loví bílé ryby

2. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plotice_obecna

Do skupiny ryb označovaných jako „bílé ryby“ patří například cejni, cejnci anebo také plotice, líni, perlín a další. Bílé ryby jsou přitom velmi neoblíbené mezi vodohospodáři a každoročně jsou odlovovány z různých nádrží po celé republice.

Například vloni museli pracovníci Povodí Moravy odstranit z Brněnské přehrady přibližně 1200 kg těchto ryb, aby tak pomohli zajistit v letní sezóně čistotu vody v nádrži. Bílé ryby totiž požírají zooplankton, který ve vodě likviduje nežádoucí řasy a sinice. Jak takový odlov probíhá? První den dostali rybáři z vody 800 kg ryb o průměrné hmotnosti 300 gramů, druhý den pak 400 kg. Největší druhové zastoupení měl cejn velký. „Nalovené ryby jsme shromažďovali v plovoucí kleci a na konci dne je zástupci Moravského rybářského svazu odvezli do jiných rybářských revírů“ přiblížil vedoucí útvaru rybářství Ivo Krechler.

Odlov ryb probíhá pomocí elektrického agregátu. Jakkoliv název evokuje nešetrný způsob likvidace nežádoucí rybí populace, jde o nejšetrnější metodu, kterou lze odlovit větší počet ryb a převézt je do jiné lokality. Ryba je zasažena elektrickým proudem, jehož síla odpovídá velikosti a hmotnosti ryby. Přestože působí jako uhynulá, je pouze omráčená, což usnadňuje její vytažení z vody. Nehází sebou totiž v síti a nedochází tak k drobným poraněním, které by se mohly infikovat a zanítit. Ryba je ihned umístěna do nádoby s vodou na lodi a za krátkou dobu se probere a nejeví jakékoliv známky poškození. Ryby jsou transportovány do jiných rybářských revírů.

Přestože rybáři samozřejmě dávají přednost zcela jiným druhům ryb, ani tyto rybky nemusí být špatným úlovkem, zejména pokud víme, jak je upravit. I z jejich masa lze totiž připravit vynikající pochoutku.

Jaké návnady je nejlepší na bílé ryby použít? Je to celkem jednoduché, tyto rybky nejsou vůbec náročné. Navnadit je lze na šrot, různé směsi nebo i strouhanku. Pokud na háček nabodneme kostní červy, kukly, žížaly, máme vyhráno. Bílé ryby se vděčně nechají nalákat i na zcela obyčejný rohlík, těstoviny, luštěniny anebo třeba i kousek kukuřice. Důležité přitom je, aby rybáři respektovali, že jde o drobné ryby a nepoužívali návnady, které by je svou velikostí vystrašily a odradily od přiblížení k nim. Rybky se najdou vlastně téměř úplně všude, lze je chytat celoročně a navíc nemají stanovenou minimální lovnou míru. Jediným omezením je, že rybář si smí ponechat maximálně 7 kg těchto ryb denně.

Naše voda – Magdaléna Machová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství