Jak moc by měli lidé i průmyslové areály šetřit vodou?

Aktualizováno 30. května 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jak moc by měli lidé i průmyslové areály šetřit vodou, aby se to opravdu projevilo? Mimo jiné na tuto otázku odpovídají v rozhovoru o vodě, šetření a suchu v Deníku vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jan Unucka a hydrobiolog Martin Rulík.„Vzhledem k dlouhodobému poklesu spotřeby vody v České republice je otázka, jak moc se ještě vodou dá šetřit,“ říká Martin Rulík.

„Pravda totiž je, že čím méně spotřebováváme, tím více za vodu platíme. Pokles zásob podzemní vody, a tedy i vody ve studnách, je důsledkem špatného zadržování, retence vody v krajině. Ale co můžeme udělat, je, že začneme chytat srážkovou vodu a používat ji na zalévání zahrádek, mytí aut a třeba i na splachování našich toalet. To je voda, která od nás zcela bez užitku odtéká pryč, a přitom na Západě už existují technologie, jak tuto vodu chytat, akumulovat a rozumně využívat“

„Průmyslové areály se už loni snažily o snížení odběrů vody. To nejde ale provozovat do nekonečna a úplné zastavení odběrů není technologicky pro tyto typy podniků možné,“ uvádí Jan Unucka.

„Lidé by se měli snažit využívat dešťovou vodu na zalévání zahrad. Kontroverzním tématem jsou bazény. Jejich majitelé poukazují na to, že se voda potom zase do systému vrátí. Jde však o to, v jakém období se voda odebírá a kdy se vrací,“ řekl Unucka.

Zdroj a více: Deník.cz

 

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace