Institut kávy doporučuje seniorům pít kávu – zlepšuje paměť a snižuje riziko mozkové mrtvice

12. října 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

káva

Podle dnešních informací, které zveřejnil Institut kávy, má konzumace kávy pozitivní vliv na lidské zdraví a to zejména v prevenci některých onemocnění typických pro starší věk. Tento oblíbený nápoj je bohatý na antioxidanty a další tělu prospěšné látky, proto není nutné mít z kávy obavy ani ve vyšším věku.

Vědci a lékaři však upozorňují, že se účinky konzumace kávy u každého projevují zcela individuálně. Při posuzování otázek prospěšnosti či škodlivosti kávy by tak mělo být vždy zohledněno více důležitých faktorů, jako je například zdravotní stav konzumenta, množství denně vypitých šálků či druh kávy, ze které se nápoj připravuje. Docent MUDr. Pavel Kohout, odborný garant Institutu kávy, jako zdraví prospěšné množství označuje množství 3-5 šálků kávy během dne, tzn. celkový obsah nepřesahující 300 mg kofeinu.

Káva chrání mozkové cévy

V letošním roce byly publikovány výsledky studie (Larson, Orsini), která zkoumala vliv konzumace kávy na četnost cévní mozkové příhody (mozkové mrtvice) v letech 1996 – 2010. U téměř 500 000 účastníků a více než 10 000 případů mozkové příhody tak bylo zjištěno, že u konzumentů kávy je v průměru o 15 % menší riziko vzniku mozkové příhody než u těch, kdo kávu nepijí. V případě, kdy konzumace dosahovala 2 šálků denně, bylo riziko sníženo o 14 %, při vyšší konzumaci 3-4 šálků pak o 17 %.

Káva pomáhá paměti

Ve vyšším věku je ohrožena nejen paměť, ale i další myšlenkové procesy, které jsou souborně označovány jako kognitivní funkce. Ty nám umožňují rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat se neustále se měnícím podmínkám prostředí. Jde např. o paměť, pozornost, koncentraci, rychlost myšlení, porozumění informacím a řečové funkce. Nejnovější prospektivní studie L. Araba realizovaná se 4 000 účastníky starších 65 let ukázala, že u žen klesají tyto mozkové funkce méně, pijí-li pravidelně kávu nebo čaj.

Kávou lze předcházet i Alzheimerově chorobě i cukrovce

Počet lidí trpících různými formami stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou ve světě roste a v následujících dvaceti letech se má zdvojnásobit. Podle britských vědců z King´s College jich bude příští rok přes 35 milionů, v roce 2030 už 65,7 milionů a o dalších dvacet let později až 115,4 milionů. Experti z Floridy tak částečně objasnili dřívější pozorování, že se u pijáků kávy tato vážná degenerativní nemoc vyskytuje méně často než u lidí, kteří kávu nepijí. Nová studie nepopírá ani dřívější výsledky výzkumu, podle nichž je za tuto ochranu zodpovědný kofein samotný, jelikož snižuje produkci bílkoviny zvané beta-amyloid. V kávě je přítomná látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru bránícího rozvoji Alzheimerovy nemoci a zlepšuje paměť.

Ve vyšším věku se také velmi často objevuje diabetes mellitus II. typu. Probíhající výzkumy vztahu mezi pitím kávy a vznikem diabetu ale již dnes prokazují pozitivní výsledky. Dokazuje to například americká studie, která hodnotila riziko vzniku diabetu II. typu v souvislosti s konzumací kávy a slazených nápojů. Muži i ženy pijící více než 4 šálky kávy denně měli riziko vzniku diabetu II. typu o 67 % nižší než jejich vrstevníci, kteří kávu nepili. Navíc práce Turatiho z roku 2011 (metaanalýza studií u více než 10 000 pacientů), potvrdila, že neexistuje souvislost mezi konzumací kávy a rakovinou slinivky a to dokonce ani u silných pijáků kávy, vyjma případů, kdy tito konzumenti zároveň silně kouřili.

Zdroj: Institut kávy, Naše voda

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách