Inspektoři ČIŽP a celníci odhalili pašeráka živých chameleonů a gekonů

6. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Chameleoni - ČIŽP

Nastávající doba dovolených láká návštěvníky exotických zemí k dovozům živých zvířat, ať již pro vlastní potěšení nebo pro další zpeněžení. To je však zakázáno, jak ukazuje aktuální případ nelegálního dovozu exemplářů chráněných mezinárodní úmluvou CITES.

Jak dnes informovala Jana Jandová z tiskového oddělení České inspekce životního prostředí (ČIŽP), odhalili inspektoři ČIŽP společně s celníky koncem minulého týdne na pražském Letišti Václava Havla pašeráka, který nelegálně dovezl z Madagaskaru 221 živých chameleonů, 15 gekonů a jednu užovku chráněných právě mezinárodní úmluvou CITES.

Plazi byli objeveni při běžné kontrole zavazadel za použití rentgenu. Chameleoni byli ukryti v látkovém kufru a cestovní tašce. Gekony měl pašerák schované ve dvou krabicích a v bubínku z přírodního materiálu. V zásilce byla mláďata i dospělí jedinci. Podle stavu a chování zvířat šlo o jedince odchycené v nedávné době ve volné přírodě. „Jedná se o vzácné endemické druhy z ostrova Madagaskar, velmi ceněné mezi chovateli. Tyto druhy jsou chráněné úmluvou CITES a k jejich dovozu je nutné předložit vývozní povolení Madagaskaru a dovozní povolení ČR. Ani jedno pašerák samozřejmě neměl,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP. Zvířata byla určena jako chameleoni rodů Calumna, Furcifer a Brookesia, gekoni patřili k rodům Uroplatus a Phelsuma.V zásilce byla i užovka Madagascarophys ukrytá v látkovém pytli, jejíž potravu v přírodě tvoří gekoni (k užovce byli přibaleni 4 gekoni Hemidactylus určení zřejmě ke krmení).

„Dehydrovaná a stresovaná zvířata byla převezena do záchranného centra. Přes odbornou péči je však v současné době již 20 chameleonů mrtvých a uhynuli i všichni gekoni rodu Uroplatus. Kvůli stresu z odchytu a způsobu přepravy lze očekávat i další úhyny,“ nastínila Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES (ČIŽP).

Zvířata ve svých zavazadlech pašoval pětadvacetiletý cizí státní příslušník. Ruzyňští celníci případ dále vyšetřují jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a rovněž z možného týrání zvířat.

Naše voda, foto pašovaných chameleonů: ČIŽP

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy