Inspekce zakázala instantní kávu s nepovolenou složkou na podporu erekce

10. července 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět do oběhu výrobek INSTANT COFFEE MIXED v balení 160 g od výrobce COFFEE FARMER Co., Ltd., země původu: Thajsko. Informoval o tom mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Laboratorní analýza u předmětního výrobku prokázala přítomnost účinné látky siledenafil v množství 39,4 mg na 1 dávku (sáček) a laktózy v koncentraci 886 mg na kilogram. Sildenafil je látka, jejíž použití není příslušnou legislativou v potravinářství povoleno a využívá se zejména v léčivech na podporu mužské erekce. Nevědomé požití této látky může způsobit závažné zdravotní komplikace kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem. Na obalu dále chyběla informace o přítomnosti laktózy, což je silný alergen a distributor je povinen na výrobku vyznačit jeho přítomnost. Z uvedených důvodů nelze potravinu považovat za bezpečnou, tím nevyhověla nařízení (ES) 178/2002 a SZPI proto neprodleně nařídila její stažení z tržní sítě.

Distributor v ČR – společnost SIAM Centrum s.r.o. – výrobek uváděla do oběhu prostřednictvím e-shopu na adrese www.siamcentrum.cz a v provozovně SIAM Centrum, Pražská 141, 261 01 Příbram.

Pro uvedená pochybení zahájí inspekce s distributorem správní řízení o uložení sankce. SZPI zároveň vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) notifikaci o závadné potravině.

Naše voda

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka