Iniciativa „Na ovoce“ chce lépe využívat lokálních zdrojů ovoce

26. října 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

hruška hrušky spadané - IMG_2696

Zodpovědně využívat přírodní bohatství, například z volně rostoucích ovocných stromů, je cílem loni založené iniciativy „Na ovoce“. Informuje o tom server bio-info.cz.

Na ovoce je mladou organizací, která vznikla v létě roku 2014 a slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Snahou je společně takováto místa nejen mapovat, ale také přispívat k jejich udržitelnosti, zakládat nová a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují. Základ tvoří interaktivní mapa, dostupná zdarma na internetu, na které si uživatel může dohledat přesnou GPS lokaci volně dostupného ovoce a to v podstatě kdekoliv v ČR i v zahraničí. Platforma je veřejná, do mapy tak mohou přispívat všichni registrovaní uživatelé.
Kromě samotného mapování se Na ovoce snaží také o základní osvětu, pravidelně přispívá články na blog, které se věnují tématům jako je např. přiblížení pozapomenutých ovocných druhů a odrůd, mýty kolující kolem tématu kontaminace ovoce u cest, způsoby zpracování ovoce apod.
Pro lepší využití mapovací služby, byla v říjnu 2015 spuštěna veřejná sbírka na webu www.hithit.cz. Jde o příspěvkovou kampaň pro vývoj aplikace na mobilní telefony, která umožní mít mapu kdykoliv po ruce, přidávat značky i na místech bez mobilního signálu. Přispět může každý, komu se myšlenka mapování veřejně přístupných ovocných míst líbí. Svým příspěvkem podpoříte nejen zvýšení povědomí o významu lokálních zdrojů ovoce v životě současného člověka, ale nepřímo se zasadíte také o to, aby se ovocný strom do naší krajiny navracel.

Zdroj: www.bio-info.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině