Ihned.cz: Česká firma chce nanotechnologií čistit vodu v Asii

22. září 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Malá česká firma z Kamenných Žehrovic u Kladna se pomocí nanotechnologie chystá čistit vodu v Malajsii a ve Vietnamu. Píše o tom server Ihned.cz.

Tyto země mají část vodních zdrojů natolik zamořených sinicemi, pesticidy a dalšími toxiny, že voda není vhodná ani pro zemědělství.

Projekt má velkou naději na získání peněz z Bruselu. Ihned.cz to řekl Jan Procházka, šéf společnosti Advanced Materials – JTJ. Nanotechnologie jsou podle mnohých jedním z oborů budoucnosti, navazující na tuzemskou průmyslovou tradici. V Česku se jim věnuje přes 140 firem. Fenoménu si všimly i americké The New York Times v článku pod titulkem „V Česku je všechno nano“.

Mezi nejznámější výrobky firmy patří nátěry, které jen působením světla čistí vlastní povrch i vzduch od špíny, zápachu a bakterií. Obdobně má působit i látka pro čistění vody.

„Během jednoho slunného dne to sinice postupně zabije a dekontaminuje to toxiny. Máte prakticky pitnou vodu bez parazitů, bez bakterií, bez chemie,“ říká Jan Procházka a ukazuje pro srovnání zkumavku se zelenou vodou plnou sinic a na první pohled čistou vodou po použití fotokatalytické látky.

„Chystáme revoluci v čistění a provozu bazénů bez chloru,“ prozrazuje serveru Ihned.cz ambice firmy Procházka.

Zdroj: Ihned.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě