Idnes: Kvalita pitné vody z Jizerek je na hraně. Vylepší ji za 113 milionů

20. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

bubliny3

Za 113 milionů korun opraví Severočeská vodárenská společnost úpravnu vody v Bedřichově, aby voda pro půlku Liberce dál splňovala normy. Problém mají vodárny hlavně s vodou v přehradě Josefův Důl, napsal server Idnes.cz.

„Na základě dlouhodobého sledování je možné konstatovat, že výskyt organismů v nádrži Josefův Důl má stoupající trend,“ řekla serveru mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Problémem jsou zejména sinice.

Severočeská vodárenská společnost proto připravuje velkou modernizaci úpravny vody v Bedřichově. Za 113 milionů korun se má dobudovat v úpravně další technologie na vyčištění vody, takzvaná flotace. SVS už začala se soutěží na firmu, která úpravnu vody pro Liberec zmodernizuje.

Zlepšení kvality vody už nestačí ani každoroční letecké vápnění, které má snižovat koncentraci problematických látek v nádrži.

Podle Idnes.cz v Bedřichově bude nově flotace, což je proces, kdy jsou nečistoty vynášeny na hladinu mikrobublinkami rozpuštěného vzduchu, které vytvářejí speciální trysky.

Zdroj: Idnes.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace