Hygienička: Podobné zákazy jako v Trnové jsou spíše výjimečné

Aktualizováno 15. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Statistiky a kauzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Situace v Trnové u Prahy, kde lidé od víkendu nesmějí používat pitnou vodu kvůli jejím mikrobiologickým vlastnostem, je podle hygieniků v regionu spíše výjimečná. Zákazy bývají sice ojediněle vyhlašovány i jinde, ale většinou kvůli chemickým ukazatelům, například vyššímu obsahu dusičnanů, řekla ČTK Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Kompletní výsledky laboratorních rozborů z Trnové ale hygienici ještě nemají.

„Zákazy máme vydány, ale je to zejména z hlediska chemických ukazatelů. Třeba překračují limity dusičnany, takže je vydán zákaz s tím, že je možné se vodou mýt,“ řekla Polanská obecně k situaci v regionu. V případě Trnové lidé vodu nesmějí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat. Podle hygieniků v ní mohou být fekálie a lidem hrozí střevní potíže.

Provozovatel s opatřením nesouhlasí a zvažuje odvolání proti konečnému protokolu. Kde se bakterie ve vodě vzaly, je záhadou i pro starostu Štefana Moravčíka (nez.). „To je ojedinělý případ, že se tam vyskytly bakterie. To nikdy nebylo, přitom vzorky se odebíraly často,“ řekl. V obci se zhruba 130 obyvateli mají nyní lidé přistaveny dvě cisterny.

Voda v Trnové je podle Polanské nevyhovující v široké škále mikrobiologických ukazatelů. „Jsou to sice mezní hodnoty, ale značí to, že ta voda není dostatečně upravovaná,“ míní. Hygienici sice ve vodě nenašli třeba bakterii Escherichia coli, která je přímým indikátorem fekálního znečištění, ale odhalili jiné bakterie, běžně se vyskytující v povrchových vodách. „Je tam pozitivní biologický nález, to znamená, že tam jsou mikroorganismy, které se vyskytují v povrchových vodách, jsou tam živé organismy, celkové organismy, takže to svědčí o tom, že ta úpravna asi není dostatečně funkční,“ předpokládá Polanská. Starosta si ale myslí, že se kontaminovaná voda mohla dostat do vodovodu i odjinud.

Pokud se podezření potvrdí a kompletní výsledky rozborů prokážou kontaminaci vody, bude muset provozovatel podle Polanské zajistit dezinfekci a upravit technologii tak, aby voda odpovídala normám. Kompletní výsledky mají být známy ještě dnes nebo v úterý. „Záleží na laboratoři, kdy bude mít dokončené analýzy a kdy nám poskytne protokol,“ uvedla Polanská.

Vodovod v obci provozuje firma Reinwasser a lidé platí 162 korun za tisíc litrů vody, což je dvojnásobek republikového průměru. Podle Moravčíka se kvůli tomu někteří odběratelé soudili. Oprávněnost ceny podle starosty prověřuje Generální finanční ředitelství, závěry ale ještě nejsou známy. Podnět mu daly obec a občanské sdružení Brdy ČR – žijme lépe.

Firma podle Moravčíka tvrdí, že cena vody odpovídá nákladům na čerpání z Vltavy, čištění a podobně. „Jenom než to vytlačí nahoru do obce, je prý stojí 50.000 korun měsíčně,“ dodal starosta.

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace