Hygienici zkontrolovali rybníky na Jihlavsku

24. května 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Ilustrační foto

S nástupem teplého počasí byla provedena kontrola čistoty vody ve sledovaných rybnících na Jihlavsku. První vzorky ukázaly, že podmínky jsou vynikající, kontroly však budou pokračovat.

Rybníky na Jihlavsku určené ke koupání nabízejí na prahu nové rekreační sezony z hlediska čistoty vody báječné podmínky. Potvrdil to předsezonní odběr vzorků vody, který pracovníci odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice na Vysočině uskutečnili v polovině května.

Jak dlouho zůstane voda v rybnících a dalších přírodních koupalištích čistá, bude záviset hlavně na vývoji počasí v nejbližších dnech a týdnech. Pokud se významně oteplí, což by fandové jarního koupání v přírodě určitě přivítali a ocenili, začne se voda k jejich nelibosti rychle kazit.

Jihlavští hygienici analyzovali před týdnem vodu z Černého, Malého Pařezitého a Velkého Pařezitého rybníka a z rybníka Nadymač. „Vzorky získané v těchto čtyřech rybnících, které označujeme za takzvané vyhláškové, byly naprosto v pořádku,“ potvrdila příznivou informaci Martina Fišarová z odboru obecné a komunální hygieny. „Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho zůstane jakost vody na této dobré úrovni a jak to bude vypadat v dalších rybnících,“ připomenula.

Odborníci na kvalitu vody určené k rekreačnímu koupání budou s nástupem sezony kontrolovat ještě rybníky Pávov, Borovinku a Okrouhlík, a to senzoricky.

A s obavami hledí k polenskému rybníku Peklo, který má statut přírodního koupaliště, ale současně pověst každoročně nejproblémovějšího místa na koupání na Jihlavsku. „S vodou v Pekle bývá problém. Uvidíme, jak se na jakosti vody v tomto rybníce i na jiných koupalištích podepíše počasí. Hlavně s teplem čekáme, že se voda bude postupně kazit,“ poukázala na zákonitost Fišarová.

Další kontrolu naplánovali hygienici na příští týden.

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace