Hygienici provedli nové odběry vody v Trnové a čekají na výsledky

17. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hygienici udělali nové odběry pitné vody v Trnové u Prahy a zjišťují, zda je stále závadná. ČTK to řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií se v obci se zhruba 350 obyvateli nesmí od pátku voda používat k pití, vaření ani umývání. Lidé mají k dispozici vodu ze dvou cisteren, podle starosty Štefana Moravčíka ale tuto možnost moc nevyužívají a zákaz hygieniků zřejmě řada lidí nerespektuje.

Odběry z minulého týdne a následné rozbory ukázaly, že voda v Trnové je nevyhovující v řadě mikrobiologických ukazatelů. Hygienici v ní odhalili bakterie běžně se vyskytující v povrchových vodách. V pátek proto vodu zakázali lidem používat.

V úterý hygienici udělali nové odběry a nyní čekají, jak voda dopadne v laboratoři. „Výsledky ještě nemáme, protože to trvá dva tři dny. V tuhle chvíli máme jenom analýzy, co se dělaly na místě, a to jsou poměrně nezajímavé hodnoty, mikrobiologické ukazatele ještě nemáme,“ uvedla Polanská. Při analýzách na místě podle ní hygienici pouze kontrolují pach, chuť a volný chlor. „Z toho se zatím nedá nic vydedukovat,“ dodala hygienička.

Své odběry provedla už v pondělí také provozovatelská společnost Reinwasser, pro niž byl podle jejího právníka Tomáše Kubíka zákaz používání vody překvapením, protože podobné problémy se údajně nikdy neobjevovaly. Kubík dnes ČTK řekl, že výsledky zatím nejsou k dispozici, rozbory podle něj mohou trvat asi týden. Polanská uvedla, že hygienici jsou s provozovatelem v kontaktu a mají zprávy o tom, že zvažuje úpravy dezinfekčních činidel i na technologii.

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace