Hygienici budou letos kontrolovat kvalitu vody ve 119 lokalitách

10. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hygienici budou letos kontrolovat kvalitu vody ke koupání ve 119 lokalitách, vyhodnocení zavedenými symboly najde veřejnost na www.koupacivody.cz. ČTK to sdělil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Sledována je voda v koupalištích, která mají provozovatele, i v koupacích oblastech bez provozovatele. Kontroly se provádějí i ve venkovních umělých koupalištích.

Zákaz koupání je v rybníku Hnačov v Plzeňském kraji. Zdravotní rizika z koupání hrozí ve vodní nádrži Orlík u tábořiště Vojníkov a ve Staňkovském rybníce v jižních Čechách, dále na Orlíku v Trhovkách a Podskalí ve středních Čechách, v Karlovarském kraji v jezeře Michal a ve Velkém rybníce a v Libereckém kraji na koupalištích Chrastava, Zákupy a Hejnice.

„Voda je posuzována z pohledu mikrobiologického, fyzikálně-chemického a z hlediska výskytu sinic. Na lokalitách, kde byl zaznamenán výskyt sinic, což je naprostá většina koupacích ploch v ČR, se kontrola provádí jednou za 14 dní, v ostatních případech jednou za měsíc,“ upřesnil.

Symbolem modrého smajlíka, neboli emotikonu, je označena voda vhodná ke koupání. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci je nízká, voda má vyhovující smyslově postižitelné vlastnosti.

Symbolem zeleného smajlíka je označena voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. Je nezávadná a pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci je nízká.

Symbolem žlutého emotikonu je označena voda, u níž je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U citlivějších lidí by mohla způsobit zdravotní obtíže, doporučuje se po koupání osprchovat.

Symbolem červeného emotikonu je označena voda nevhodná ke koupání. Neodpovídá hygienickým požadavkům, představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, alergikům a lidem s oslabenou imunitou.

Symbolem černého emotikonu je označena voda nebezpečná ke koupání. Neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví. Vyhlašuje se zákaz koupání.

Vedle sledovaných přírodních koupališť jsou i další přírodní vodní plochy, které mohou být využívány ke koupání. Hygienici tam ale kvalitu vody nesledují, lidé se tedy koupají na vlastní riziko.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace