Hradecko: V rybnících i řekách chybí voda

11. července 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

051120133088

Katastrofa a zoufalství. Tak mluví o letošním suchu rybníkáři i vodáci na Královéhradecku. I přes bouřky a srážky v minulých dnech se situace nelepší. Optimistická není ani předpověď meteorologů, píše Jičínský deník.

„Vzhledem k průběhu počasí od 1. července 2013 do současnosti je stav vody na historických minimech, která nepamatují ani ti nejstarší pamětníci z našich řad. Od 1 do 27. července 2013 spadl zhruba jeden litr vody na metr čtverečný, bylo horko, následné dvě zimy chyběl sníh a monzunové deště po Medardovi loni ani letos nepřišly. Proto je nejen v rybnících, ale i ve všech vodotečích a i v podzemí stav  velmi kritický. Pokud se „nezkazí“ léto či podzim, pak po vypuštění rybníků v říjnu a listopadu nebude čím je znovu naplnit a to teprve bude problém,“ poukázal v Deníku Ladislav Vacek, ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou.

Některé rybníky už jsou vyschlé nebo se vůbec nenaplnily po loňském výlovu a nelze je k chovu ryb vůbec použít. Jedná se například o rybníky Velký Lhoták ve Starých Nechanicích, Flajšar dolní v obci Štít, Váček a Lomenďák u Kněžmostu.

Zdroj: Denik.cz, ilustrační foto
 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství