Houby dokáží ovlivňovat vlhkost ovzduší

3. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

houby - muchomůrka

Nejnovější výzkumy v USA ukázaly, že na podporu svého rozmnožování si umí houby vytvořit své vlastní počasí. Informovala o tom česká verze serveru National Geografic.

Ačkoli je známo, že různé rostliny využívají různé triky k šíření semen, včetně gravitace, kdy uvolněnou silou katapultují semena do prostoru, plachtí po větru, vodě, nebo se dovedně transportují s pomocí jiných živočichů, byly houby dlouho považovány za naprosto pasivní porost, který uvolňuje periodicky výtrusy a spoléhá na náhodný závan. Opak je ale pravdou. Nový výzkum v USA totiž ukázal, že houby umí své výtrusy rozšířit po širokém okolí i za úplného bezvětří, protože si umí vytvořit své vlastní počasí.

S pomocí filmového záznamu a matematického modelu vědci zdokumentovali, jak například houby shittake uvolňují vodní páru, která ochlazuje vzduch kolem nich. Výkyv teplot a jeho následné vyrovnávání vyvolá miniaturní větrné proudění, které potřebují výtrusy, aby se z „mateřské houby“ rozšířily dál. „Náš výzkum ukazuje, že mechanismy v přírodě jsou mnohem složitější,“ komentovala výsledek vedoucí výzkumu profesorka Emilie Dressaire z Trinity College v Hartfordu. “ Je to neuvěřitelné, ale houby jsou geniální inženýři.“

Ačkoli byl výzkum zaměřen jen na vybraný druh, vědci podle serveru Telegraph věří, že tento mechanismus využívající cíleně zvyšování vlhkosti k vytváření větrného proudění, je pro houby univerzální.

Zdroj: National Geografic, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě