Houby dokáží odstraňovat důsledky znečištění přírody

10. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

houby pařez - IMG_4076

V pořadí 4. oficiální ročník mezinárodního soutěžního filmového festivalu s tématikou zemědělských a potravinářských věd – Life Sciences Film Festival (LSFF) představí mimo jiné film o houbách a jejich role při dekontaminaci přírody.

Festival přitom začíná již v pondělí 13. října na půdě České zemědělské univerzity v Praze a potrvá do 17. října.  Počet přihlášených snímků letošního ročníku je rekordní – 169 z celkem 31 zemí. Jedním z nich je i film „ Super Fungi; Will Mushrooms Help Save the World?“ (Mohou houby pomoci zachránit svět?). Film s tímto provokativním názvem osvětlí svět mykotechnologie, jedné ze slibných cest k řešení mnoha problémů, které ohrožují dnešní svět. Houby dokáží odstraňovat znečištění, zamezit vysoušení půd a jejich dezertifikaci nebo mohou inspirovat zlepšení toku informací v našich infrastrukturních sítích.

K filmu je připraven i doprovodný program v prostorách Fakulty životního prostředí. V úterý 14. října ve 12.30 hodin. Po projekci proběhne diskuse k mykorhize, které se zúčastní: RNDr. Miroslav Vosátka, CSc, (Botanický ústav AV ČR), doc. RNDr. Jana Kocourková, CSc. (FŽÚ), prof. Michal Hejcman (FŽP), Ing. Lenka Sochorová (FŽP)

Life Sciences Film Festival organizuje Česká zemědělská univerzita společně s o.s. Harvest Films. Festival proběhne na ČZU letos již po páté. Od zkušebního nultého ročníku každoročně v říjnu představí více než stovku dokumentů, které doprovází desítky besed s vědci i filmaři, prezentací, výstav, ochutnávek a koncertů.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině