Hnojení polí prý za sinice v přehradě Plumlov nemůže

15. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

sinice IMG_1391

Do plumlovské přehrady se znovu vrátily sinice, zjistili na začátku srpna krajští hygienici. Zpráva rozvířila diskusi, co bylo jejich příčinou. Jak přitom uvádí Prostějovský deník, tamní zemědělci odmítají, že by byly hlavní příčinou splachy z polí.

„Než se objevily sinice, tak v našich katastrech nepršelo, a je tedy absurdní, že by mohlo dojít ke splachům z polí. Kromě toho hnojení fosforečnými hnojivy provádíme moderní technologií, takzvaným setím s přihnojením pod patu, kdy hnojivo aplikujeme při setí 5 – 6 centimetrů pod povrch půdy nebo případně zapravíme do stejné hloubky rotačními branami,“ zareagoval předseda plumlovského zemědělského družstva na názory, že podíl na kvalitě vody mají i zemědělci. V úterý 29. července se Povodí Moravy setkalo s obcemi nad nádrží, pracovníky vodoprávních úřadů obcí, krajskou hygienickou stanicí, státním pozemkovým úřadem a vodohospodáři.

„Na společném jednání jsme se domluvili na urychlení odstraňování fosforu z odpadních, a tím i povrchových vod,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Starostové podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové na setkání slíbili, že obce v nejbližších měsících zahájí, či v některých případech dokončí, výstavbu kanalizací, čističky odpadních vod i dostavbu či zprovoznění chemického odstranění fosforu z odpadních vod.

Novou kanalizaci a vodovod například budují dělníci od začátku července v Soběsukách a Žárovicích. „Práce začaly 1. července a stavba by měla být dokončena na konci června příštího roku. Cena stavby je celkem 49 milionů korun,“ informoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Zdroj: Prostějovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace