Hnědé zbarvení vody způsobují hydroxidy železa. Jsou neškodné

13. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rezavá voda

Rezavohnědé zabarvení vody mají na svědomí částice hydroxidů železa, které vznikají korozí a za normálních okolností se usazují na stěnách vodovodního potrubí. Uvádí to na svých stránkách vodohospodářská společnost ČEVAK.

Při zvýšeném průtoku vody, například při proplachu sítě po opravě poruchy, při údržbě, apod., se částice železa mohou uvolnit, do dodávané pitné vody a způsobit tak její zabarvení. Hydroxidy železa nejsou zdraví škodlivé, ale uvolněné částice mohou negativně působit na chuť a vzhled pitné vody.

Pokud vám z vodovodního kohoutku teče zbarvená voda, stačí ji ve většině případů nechat odtéci. „Pokud by se vám zdálo, že „rezavá“ voda teče příliš dlouho nebo, že se zbarvení vody často opakuje, obraťte se na dodavatele vody,“ radí ČEVAK.

Ne vždy je ale voda rezavá zásluhou provozovatelů vodohospodářských sítí. Pokud teče voda v jejich distribučních sítích bez zabarvení a jejich zákazníkům doma z kohoutku voda rezavá, je obvyklou příčinou kvalita vnitřních rozvodů vody, za které zodpovídá majitel objektu. Pakliže spotřebitelé zjistí, že voda je rezavá, doporučují vodohospodáři minimalizovat používání praček, myček na nádobí, varných konvic, sprch a podobně.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace