HN: Byli bychom blázni, kdybychom nestavěli. Žák hájí Zemanův kanál Dunaj-Odra-Labe

19. srpna 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

240320132480

Megalomanský projekt průplavu Dunaj-Odra-Labe ožil s nástupem prezidenta Miloše Zemana. Teď se přidává i Zdeněk Žák, dopravní expert, kterého Zeman jmenoval ministrem dopravy v Rusnokově vládě. „Kdo má dobrý projekt, tak si ho obhájí,“ tvrdí ministr v demisi v rozhovoru pro HN.

Na ministerstvo dopravy usedl po dlouhé době odborník na dopravu. Zdeněk Žák navíc patří k lidem, kteří si neberou servítky a mají na věci poměrně jasný názor. Ve své dočasné funkci chce vyrazit proti všem nekompetentním lidem, kteří blokují rozvoj české dopravy.

A staví se i za letitý záměr na propojení Dunaje, Odry a Labe, který výrazně podporuje prezident Miloš Zeman. Právě po jeho příchodu na Hrad megalomanský projekt průplavu Dunaj–Odra–Labe znovu ožil.

„Byli bychom blázni, kdybychom to neudělali,“ říká Žák o stavbě kanálu.

Ředitelství vodních cest má do podzimu vypracovat studii proveditelnosti vodního koridoru. Součástí D-O-L je i vybudování kanálu u Přelouče a plavebního stupně v Děčíně. Na Přelouč je již vybraný dodavatel, který by měl začít stavět v příštím roce. S výstavbou jezu v Děčíně se počítá v letech 2015 až 2019.

Celý rozhovor na iHNed.cz

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla