V hlavním městě nedostatek vody nehrozí

22. července 2015 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Švihov - Želivka - IMG_6801

Přestože spotřeba vody v hlavním městě v těchto parných dnech roste, metropoli nedostatek vody nehrozí. „Rostoucí poptávku jsme schopni bez problémů pokrýt,“ zdůraznil dnes tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

„Kvalita vody je pod přísnou kontrolou a zcela odpovídá všem parametrům podle platné vyhlášky,“ dodal Mrázek. Praha je podle něj zásobována ze dvou zdrojů – ze 75 procent z úpravny vody Želivka a zbytek dodává úpravna vody v Káraném. Na obou místech jsou dostatečné zásoby vody. „Ani v největších vedrech se nestalo, aby Želivka měla nedostatek vody. Ta se odebírá z vodní nádrže Švihov z hloubky 33 metrů a horko nemá žádný vliv na její kvalitu,“ sdělil Mrázek. Z Káraného pak proudí do hlavního města směs podzemní a infiltrované vody z Jizery.

Vodárna Kárané zásobuje Prahu již od roku 1914. Třemi výtlačnými řady voda míří do vodojemů Ládví a Flora. Ze Želivky, která je v provozu od roku 1972, voda proudí do Prahy štolovým přivaděčem dlouhým přes padesát kilometrů do vodojemu Jesenice o celkovém objemu 200 000 m3. Praha má k dispozici ještě Podolskou vodárnu, která však vodu do sítě nedodává a slouží jako záložní zdroj.

Ve srovnání s průměrnou denní spotřebou, která v letních měsících dosahuje 320 tisíc m3, nyní Pražané odeberou o 25 tisíc kubíků pitné vody více.

Naše voda, ilustrační foto (Želivka) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace