Hladiny vody v nádržích na severu Moravy klesají, omezení dodávek vody ale nehrozí

Aktualizováno 18. října 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_7406 sucho

Přestože hladiny vody v nádržích v Moravskoslezském kraji v posledních týdnech neustále klesají, riziko omezení dodávek vody nehrozí. Informovala o tom agentura Mediafax.

Podle Čestmíta Vlčka z Povodí Odry nenastane problém ani v případě, že se naplní předpovědi meteorologů a v nejbližších dnech nebude pršet. „Ani deště v minulých dnech hladiny vody v přehradách Moravskoslezského kraje nijak významně nezvedly. Pro region to ale nepředstavuje žádný problém, pro zásobování je vody stále dost. I kdyby v příštích dnech nepřišly žádné deště, nepředstavuje to žádné riziko,“ řekl Vlček.

Hladiny vody v přehradách poklesly vlivem velmi teplého počasí v září, kdy bylo navíc minimálně srážek. Změna počasí nastala od 7. října, kdy se na území severní Moravy začaly vyskytovat dešťové srážky a přeháňky. V Beskydech dosáhly srážkové úhrny za pět dní hodnot 20 až 30 mm, v Jeseníkách se srážky pohybovaly v rozmezí 10 až 30 mm. Vzestup hladin ale nezpůsobily.

Nejvíce se nedostatek vody projevuje na vodním díle Šance, kde hladina poklesla o 4,34 metru a nádrž je naplněna na 75 procent. Na přehradě Morávka hladina poklesla o 3,33 metru a naplněnost nádrže je 68 procent. Naopak nejlepší situace je na Kružberku, kde hladina poklesla o 1,66 metru a nádrž je naplněna z 84 procent. Na ostatních nádržích Těrlicko, Žermanice a Slezská Harta sice hladiny také klesají, procento naplnění je však vyšší a pohybuje se v rozsahu 80 až 90 procent.

Zdroj: Mediafax

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace