Hladiny přehrad klesají, před rokem ale měly vody ještě méně

27. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

sucho-olesna-listopad-2015-povodi-odry-imgp2657

Hladiny přehrad v Povodí Odry v posledních týdnech klesají a málo vody teče i v řekách. Píše o tom Moravskoslezský deník s tím, že vyšší průtoky mají toky v beskydské části Povodí Odry, v jesenické části teče v řekách vody méně.

Zásobní objem Slezské Harty, největší přehrady v Povodí Odry, je v současnosti zaplněn z více než 88 procent, Morávka je zaplněna z téměř 91 procent, Těrlicko z 92 procent a Žermanice z 89 procent. Další tři přehrady v Povodí Odry – Kružberk, Šance a Olešná – mají uměle sníženou hladinu kvůli probíhajícím stavebním pracím. Zásobní objem nádrže Olešná je tak zaplněn zhruba z 18 procent, přehrada Kružberk je zaplněna ze 45 procent a Šance z necelých 46 procent.

Před rokem byla situace s nedostatkem vody ještě o něco horší. Zásobní objem Slezské Harty byl počátkem září z necelých 87 procent, Těrlicka z necelých 81 procent, Žermanic z 58 procent a Morávky z více než 57 procent. Přehrady Olešnou, Kružberk a Šance kvůli probíhajícím opravám a udržování nižší hladiny neporovnáváme. Nižší hladina byla i v řece Ostravici.

Zdroj: Moravskoslezský deník, ilustrační foto Povodí Odry (Olešná v roce 2015)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy