Hladina moří se zvyšuje rychleji, než předpověděli vědci

29. listopadu 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Statistiky a kauzy

fauna Rudé moře_n

Hladina moří se zvyšuje v důsledku oteplování planety o 60 procent rychleji, než to předpověděla skupina expertů OSN v roce 2007. Píše o tom týdeník Týden.

Ročně se totiž zvedne v průměru o 3,2 milimetru, uvádí se ve studii tří odborníků na klima, která byla uveřejněna v britském časopise Environmental Research Letters. Předpověď Mezivládní skupiny odborníkůo změnách klimatu (GIEC) OSN z roku 2007 založená na údajích z roku 2003 přitom uváděla, že se hladina moří bude zvedat do roku 2010 průměrně o dva milimetry ročně. Zvýšení do konce století mělo podle jejího předpokladu dosáhnout 18 až 59 centimetrů, a to hlavně v souvislosti s oteplováním.

Podle několika nových vědeckých studií by však zvýšení hladiny moří mohlo dosáhnout jednoho metru nebo ho dokonce překročit. „Znamená to, že oblasti ležící přinejmenším metr pod hladinou moře s velkou koncentrací lidí, jako je Bangladéš, zmizí,“ řekl jeden z autorů nové studie Grant Foster z americké společnosti Tempo Analytics. „Bude to znamenat stamiliony klimatických uprchlíků, ale také možné války a všechny druhy konfliktů souvisejících s přístupem ke zdrojům,“ dodal.

Pro velká pobřežní města jako New York budou podle něho očekávané dopady zřejmě takové, jako jsme viděli při uragánu Sandy. Příliš nízké odhady skupiny GIEC o zvýšení hladiny moří lze vysvětlit tím, že v té době nebyla známa šíře jevu zvaného tání ledovců. Poslední zprávy GIEC se zakládají na informacích z let 1993 a 2003. V té době byla měření prostřednictvím satelitů ještě relativně nová a vědci neměli patřičný odstup, aby mohli dospět ke spolehlivému závěru.

Zdroj: Týden

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy