V historickém areálu plzeňské úpravny vody začali chovat ryby

Aktualizováno 28. ledna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

ilustrační foto

Objekt v areálu plzeňské úpravny vody na Homolce, kde se nachází systém Puech-Chabalovy filtrace, využívá od 1. ledna 2013 občanské sdružení Chabal k chovu ryb. Plzeň tak po dlouhých letech našla vhodný způsob využití této technické památky při minimalizaci finančních prostředků na její rekonstrukci, oznámila dnes plzeňská radnice na svém webu.

Puech-Chabalova filtrace byla plzeňskou vodárnou provozována až do roku 1997. „Tehdy přestala být v rámci procesu úpravy vody využívána,“ upřesňuje technický náměstek primátora Petr Rund.

„Po několika neúspěšných pokusech se nám pro tento historicky cenný objekt podařilo najít smysluplné využití, které do určité míry i nadále zachová vlastní charakter a funkci stavby. I když se dosud prováděla údržba, odstraňovala především havarijní stav konstrukcí. Nyní je zajištěna péče pravidelná,“ dodal Rund.

Budova, v níž je umístěna Puech-Chabalovy filtrace, byla dokončena v roce 1926. Od té doby se v ní technologicky upravovala pitná voda formou pískovcové filtrace, v Čechách tato úprava používána pouze v Plzni a v Praze. Rozsáhlý objekt tvořený třemi trakty byl architektonicky upraven na návrh Hanuše Zápala. Nyní je významnou technickou památkou.

Zdroj: Město Plzeň

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství