V Heřmani zrevitalizují tok Blanice

14. února 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

221120121944

Čtyřicet sedm milionů bude stát revitalizace staré Blanice, do které se pustili v Heřmani na Písecku. Dostali na ni stoprocentní dotaci z Operačního programu životního prostředí,napsal Písecký deník.

„To byla naše jediná podmínka, že bude dotace stoprocentní. Z takové částky by pro nás byl i desetiprocentní podíl neúnosný,“ konstatoval v Deníku starosta obce Jaroslav Bečvář.

Obec žádala o peníze na revitalizaci už po povodni v roce 2002, ale tehdy záměr krachl na dotačních podmínkách, ve kterých bylo, že na řece nesmí být žádný výdělečný podnikatelský subjekt. „Jsou tam dvě malé vodní elektrárny,“ vysvětlil starosta. Až když se dotační podmínky změnily, mohla Heřmaň požádat znovu.

Revitalizace bude zahrnovat vyčištění řeky i břehů a vybudování nových cest okolo Blanice, kterými se odtud bude vyvážet bahno. Výběrové řízení už má obec hotové.

Projekt by měl do budoucna pomoct i Putimi, která už si s povodněmi užila své. „Zvětší se rozliv řeky a na Putim nepůjde takový proud,“ podotkl Jaroslav Bečvář. Heřmaň tolik postižená povodněmi nebývá, loni už navíc hodně pomohla nová kanalizace a čistírna odpadních vod.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině