Hejtman Jihomoravského kraje zahájil projekt výsadby lip

Aktualizováno 4. dubna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Krčínova lípa u tvrze Křepenice - IMG_0468

Akcí „100 lip – 100 oslav“ si Jihomoravský kraj symbolicky připomene sté výročí vzniku Československa. Informoval o tom Jiří Klement z tiskového odboru hejtmana Jihomoravského kraje s tím, že na stovce vybraných míst v kraji bude vysázeno 100 lip srdčitých.

První z nich vysadil hejtman Bohumil Šimek 3. dubna 2018 v Čejkovicích v parku před místní základní školou společně se starostou Pavlem Novotným, místními skauty, dětmi i seniory. Kraj se s tímto záměrem obrátil prostřednictvím svých zastupitelů na jednotlivé obce a města na svém území.  „Oslovil jsem kolegy zastupitele, rektory brněnských vysokých škol a představitele významných institucí, aby vybrali místo v našem kraji, kde by společně s občany, školami, spolky a organizátory akcí zasadili postupně během celého roku 100 lip srdčitých nejen jako symboly demokracie, ale také jako symboly lidské pospolitosti a hrdosti. První lípu jsme vysadili s dětmi, skauty a seniory v Čejkovicích, kde prezident Masaryk prožil svá školní léta. Poslední dvě lípy bychom rádi zasadili v Mikulčicích a také ve slovenských Kopčanech, odkud přišli  předkové prvního prezidenta na Moravu,“ uvedl hejtman Šimek. Na nákup lip byly vyčleněny finance z krajského rozpočtu, studenti Mendelovy univerzity, která je odborným garantem celé akce, vytvořili manuál výsadby, následné péče a „rodné listy“ lip. Pamětní cedule k jednotlivým stromům vyrobili žáci Střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách.

Projekt mapují webové stránky, které najdete na této adrese: www.100lip.cz .

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy