Hejtman Čunek je v kauze VaK Zlín pro zachování provozního modelu

24. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

konference Voda Zlín 2017 - MOVO

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek je v kauze Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín pro zachování takzvaného provozního modelu za co nejvýhodnějších podmínek. Informuje o tom ČTK s tím, že Čunek to uvedl v dopise adresovaném zlínskému primátoru Miroslavu Adámkovi.

Situace ve VaK Zlín je podle Čunka nyní velmi svízelná. Řadu let se vedou soudní spory. Vrchní soud loni v listopadu rozhodl o neplatnosti valné hromady VaK Zlín z roku 2004, na které se rozhodlo o smlouvě o prodeji části vodáren společnosti Jižní vodárenská, dnešní Moravská vodárenská (MOVO), která je součástí koncernu Veolia. Umožnila tak zavedení takzvaného provozního modelu, při kterém se VaK stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské a dostává velkou část zisků. Tento model kritizovali někteří menší akcionáři VaK, mezi nimi města Otrokovice či Fryšták, a obrátili se na soud. Nelíbilo se jim také, že obce nemohou za této situace žádat o evropské dotace.

Účastníci sporu dostali odůvodnění rozsudku na konci února. Vak Zlín s Moravskou vodárenskou o možném převzetí jedná, podle předsedy představenstva VaK Zlín Svatopluka Březíka však Moravská vodárenská část podniku VaK dobrovolně nevrátí. Předseda představenstva Moravské vodárenské Rostislav Čáp již dříve uvedl, že o platnosti smluv Moravské vodárenské je rozhodováno v rámci prvoinstančního řízení u zlínského soudu a do rozhodnutí soudu není důvod k neplatnosti smluv.

„Jsem přesvědčen, že situace kolem VaK nevyřeší nejrychleji soudy, ale spolupráce mezi akcionáři. K ní jsem veřejně vyzval jak představitele měst a obcí, sdružených ve VaK, tak i Vás při našich setkáních. Pokuste se o dohodu s Moravskou vodárenskou a.s., která by občanům přinesla úsporu v podobě menších plateb a obcím větší výnos z pronájmu. Na soud je času dost,“ uvedl v dopise Adámkovi Čunek. „Zároveň Vás žádám, abyste se zasadil o udržení takzvaného solidárního vodného a stočného, které významně přispívá k sociální stabilitě Zlínska, potažmo Zlínského kraje,“ napsal Čunek.

Někteří menší akcionáři VaK by se nyní dohodě s Moravskou vodárenskou nebránili, požadují však větší investice do oprav a rozvoje infrastruktury. Chtějí také posílit svůj vliv. Někteří akcionáři však nadále chtějí, aby se situace vrátila do stavu před zavedením provozního modelu. Aktuální situaci a možný budoucí vývoj řešily desítky zástupců akcionářů VaK na schůzce v Otrokovicích na začátku března. Březík již dříve ČTK řekl, že vzhledem ke složitosti současného právního stavu je budoucnost v kompromisu.

VaK Zlín, zlínská radnice i některé obce si nechávají zpracovávat analýzy, co vyplývá z rozhodnutí Vrchního soudu a jaký by měl být další postup.

ČTK, ilustrační foto (letošní konference Voda Zlín): MOVO

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace