Havlíčkobrodský VaK se pouští do byznysu mimo vodu

Aktualizováno 10. prosince 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

brod

Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) chce ve městech provozovat i veřejné osvětlení. První začne tuto novou službu využívat Chotěboř a s dalšími samosprávami o tom už firma vyjednává. VAK předpokládá, že se dokáže o veřejné osvětlení starat efektivněji a že na tom zároveň vydělají i radnice.

Novinářům to řekl předseda představenstva společnosti Pavel Policar.

„Do oblasti veřejného osvětlení jsme vstoupili jako první VAK v republice,“ uvedl Policar. Tato akciová společnost patří z 89 procent městům a obcím, jejichž vodárenskou a kanalizační síť provozuje. Mezi akcionáře patří i Chotěboř s 9500 obyvateli, která dnes do společnosti vložila i infrastrukturu svého veřejného osvětlení. Podle znaleckého posudku jde o majetek za 10,9 milionu Kč, za který Chotěboř získá další akcie.

Podle Policara už VAK vyjednává o převzetí veřejného osvětlení také v Golčově Jeníkově, kde žije kolem 2600 lidí, oslovila i další města v regionu. „My věříme, že rychle a úsporně doinvestujeme a dáme dohromady veřejné osvětlení v Chotěboři a dalších obcích, a pak ho dlouhodobě budeme schopni s výraznými úsporami provozovat,“ řekl. Toto podnikání bude zajišťovat dceřiná firma společnosti.

V Golčově Jeníkově ještě radnice o předání veřejného osvětlení firmě VAK nerozhodla. Starosta Vlastimil Marušák ČTK řekl, že návrh považuje za velmi dobrý, ale že jednání teprve začínají.

Osvětlení v Chotěboři se skládá ze zhruba 1100 světelných bodů. Za jeho provozování bude město firmě VAK platit, náklady by mu ale měly meziročně klesnout o desetinu. Opadnou mu i starosti s investicemi. VAK mimo jiné slíbil, že instaluje moderní LED technologie. Věří, že městská osvětlení dokáže provozovat se ziskem, z něhož budou dostávat dividendy i zúčastněné radnice.

VAK plánuje pro příští rok tržby 240 milionů Kč a hospodářský výsledek 17 milionů Kč. „Řádově dvě třetiny zisku vytváříme z ostatních činností, které se netýkají vodného a stočného,“ uvedl Policar. Firma provozuje fotovoltaické panely i kogenerační zařízení, nabízí také různé služby externím zákazníkům.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace