Hasiči stále nevědí, jaká látka znečistila rybník v Bystřici pod Hostýnem

10. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

znečištěná voda_3314

Hasiči stále neznají složení látky, která o uplynulém víkendu znečistila rybník u Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že stejně tak zatím neznají zdroj znečištění.

Na hladině rybníka v lokalitě Cihelna zůstává žlutý povlak a hasiči pokračují v zásahu, uvedl dnes pro ČTK mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Odebrané vzorky neznámé látky zkoumá chemická laboratoř hasičů ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Na výsledky testů stále čekáme. Dokud nebudeme vědět, o jaký druh látky se jedná, nemůžeme účinně zasáhnout,“ řekl Řezníček. Odtékání závadné vody z rybníka podle něj zabraňují sorpční válce, které hasiči na místě nainstalovali.

Znečištění hladiny bylo hasičům nahlášeno v neděli v 16:00, pravděpodobně se ale neznámá látka dostala do vody už v sobotu. Na místě zasahovaly tři jednotky s technickým chemickým automobilem s přívěsem pro olejové havárie, cisternami a gumovým člunem.

Kromě hasičů se havárií zabývá odbor životního prostředí bystřické radnice, Česká inspekce životního prostředí a policie. „Zdroj znečištění společně nadále zjišťujeme,“ uvedl Řezníček. Zásah, který v neděli večer komplikovaly vydatné srážky, podle něj pokračuje.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy