Hasiči v Libereckém kraji se mohou těšit na nová auta i vybavení

25. listopadu 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Voda a naše peněženka

technologie GINA - hasiči  b08

Statutární město Liberec získalo prostředky na nákup nového dopravního automobilu, vybavení a opravu cisternových stříkaček pro některé liberecké sbory dobrovolných hasičů ve výši skoro 700 tisíc korun.

Radnice také získala na udržení akceschopnosti hasičských jednotek v následujícím období dalších 25 tisíc korun. Například dosluhující vozidlo značky Avia s rokem výroby 1982, kteří užívají dobrovolní hasiči z Růžodolu, nahradí nový automobil. Dotace ve výši 450 tisíc korun od Libereckého kraje však pokryje pouze polovinu nákladů na jeho pořízení. Zbytek bude uhrazen stejně jako vloni z rozpočtu příslušných odborů magistrátu. Stáří vozidel, vzhledem k jejich nadměrné poruchovosti, způsobuje totiž značné problémy při zachování akceschopnosti jednotky. Stejně tak se výrazně zvyšují finanční nároky na údržbu takovýchto vozů.  „Dotace nám umožní pokračovat v obnově vozového parku této kategorie a případně pořídit další vybavení pro jednotky hasičů,“ uvedl vedoucí oddělení krizového řízení libereckého magistrátu Lubomír Popp.

Dalších 180 tisíc korun z dotace a 120 tisíc korun z vlastního rozpočtu použije Liberec na opravu cisternových automobilových stříkaček pro dobrovolné hasiče z Vesce a Karlinek. Zde jde o bezmála čtvrt století stará vozidla, která již bez opravy neprojdou technickou kontrolou. Zkrátka nepřijdou ani hasiči z Machnína, Vratislavic, Krásné Studánky a Pilínkova. Pro ty pořídí město z dotace potřebné vybavení, kterým jsou například pádla a helmy na raft, kalové čerpadlo, norná stěna, holínky, řetězy na motorovou pilu anebo obleky pro potápěče.

Také město Železný Brod obdrželo účelovou dotaci z Dotačního fondu Libereckého kraje z programu Obnova jednotek požární ochrany obcí Libereckého kraje a to na pořízení dopravního požárního automobilu. Celková očekávaná  pořizovací cena nového vozu pro dobrovolné hasiče z Železného Brodu je 1,35 milionu korun. Dotace je přitom ve výši 675 tisíc korun, což činí 50% pořizovaích nákladů. „Nové dopravní vozidlo bude v konfiguraci 4×4, uzpůsobené na převoz 8+1hasičů. Vozidlo nahradí již dosluhující automobil AVIA DA 12, který byl vyroben v roce 1984,“ uvedl André Jakubička, starosta Města Železný Brod. Podle jeho slov momentálně probíhá výběrové řízení a to ve spolupráci s železnobrodskými dobrovolnými hasiči. Využití dopravní automobil najde nejen na zásahy, ale i při dopravě mladých hasičů a soutěžních družstev v požárním sportu.

Železný Brod obdržel další finanční dotaci ve výši 165 460 korun. Ta bude použita na pořízení stříhacího nástroje s příslušenstvím ke stávajícímu hydraulickému vyprošťovacímu zařízení. Dále z ní budou zakoupeny přilby, zásahové obleky a rukavice. „Výše dotace pokryje opět 50% celkových nákladů. Členové zásahového družstva tak budou dovybaveni k výjezdům na požáry, dopravní nehody a jiné mimořádné události,“ doplnil starosta.

Naše voda – Magdalena Machová, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka