Hašek: Povodňová daň nesmí být použita na snížení schodku rozpočtu

Aktualizováno 25. července 2011 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

Předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek dnes oficiálně protestoval proti úvahám o použití peněz z takzvané povodňové daně na jiné než původně zamýšlené účely. Portál Naše voda o tom informoval Jiří Klement z kanceláře hejtmana.

Prohlášení Michala Haška

Jsem velmi znepokojen výroky vysokých úředníků ministerstva financí ČR, kteří v rozhovoru pro Hospodářské noviny poprvé otevřeně přiznávají, že takzvaná povodňová daň, 100 korun na hlavu, kterou zavedl ministr Kalousek po loňských povodních, nemusí skončit v nápravě a řešení povodňovýchškod, ale že by mohla být využita státem na snížení schodku státního rozpočtu. To je podle mne nepřijatelné a znamená to,že veřejnost byla vládou brutálně oklamána. Žádám proto ministra financí Miroslava Kalouska, aby veřejnosti okamžitějasně řekl, kolik peněz bylo zatím od začátku roku na takzvanou povodňovou daň vybráno, zda je bude alokovat nebo je bude vázat účelově na krytí povodňových škod a měl by ujistit veřejnost,že tyto peníze nebudou sloužit ke snížení schodku státního rozpočtu.

Zároveňvyzývám Nečasovu vládu, aby s ročním zpožděním začala s hejtmany jednat o tzv. „Olomoucké výzvě“, která shrnuje nutná legislativní i exekutivní opatření  státu v oblasti protipovodňové prevence i řešení následkůpovodní.

JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka