Hašek: Pomáháme občanům a obcím Hodonínska v boji za ochranu zdrojů pitné vody

25. srpna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Se čtyřiceti starostkami a starosty z Hodonínska se ve čtvrtek 25. srpna sešel hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, radní Igor Chlup a také zástupci krajského úřadu. Jak přitom informovala mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová, společně řešili mimo jiné ochranu zdrojů vody.

„Řešili jsme další společný postup v kauze těžby štěrkopísku na hranicích Jihomoravského a Zlínského kraje. Jsme společně tvrdě proti a budeme hájit zájmy občanů Jihomoravského kraje a všech obcí a také chránit zdroje pitné vody pro Hodonínsko,“ řekl hejtman Michal Hašek.

„Svaz měst a obcí a já osobně vnímám ochranu zdrojů pitné vody jako absolutní prioritu. Proto na nejbližším jednání předsednictva předložím tento problém, abychom se vyjádřili jako Svaz. Úzce to souvisí s tím, co ministerstvo životního prostředí říká a mělo by tedy i naplňovat, že zdroje podzemní vody by měly být chráněny a hospodaření s ní  by mělo být efektivní. Což když povolilo těžbu štěrkopísku, jde trošku proti tomu.  Týká se to i Kyjova, protože je zásobován částečně z Koryčan, což je zdroj povrchový a částečně z tohoto zdroje z Uherského Ostrohu,“ uvedl starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Starostové se na zasedání vyjadřovali obdobně. „Chtěla jsem si potvrdit, že ta zastupitelstva, které se přidala k naší iniciativě, že za ní pořád stojí. To se potvrdilo i tou účastí zde. Nejsme na to sami, stala se z toho jakási veřejná záležitost a snad to půjde k dobrému konci,“ uvedla starostka Moravského Písku Hana Habartová.

„Já už dlouhodobě bojuji proti těžbě štěrku, protože to je skutečné ohrožení  – a to není žádné šíření poplašné zprávy – prostě bez vody nemůžeme být. Takže jsem se jenom dojela ujistit, zda táhneme všichni za jeden provaz, protože náhradní zdroje pro nás, pro naše území nemáme. Zjistila jsem, že máme a jsem velmi ráda,“ dodala Anna Hubáčková, starostka Ratíškovic.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda – jez Blatnička – Hodonínsko

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace