Globální oteplování znamená více deště pro nejsušší oblasti světa

31. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

déšť - kapky voda květy

Oteplení nám mělo hrozit především suchem. Jak ale upozorňuje populárně – vědecký server osel.cz., podle nejnovější zprávy australských vědců narůst tepla zvýší též vlhkost ovzduší a zajistí nejsušším oblastem planety více srážek.

Počátkem března zveřejnil odborný časopis klimatologů Nature Climate Change článek z dílny australského Centra excelence pro oblast klimatu. Výzkum financoval Australian Research Council a zjištění jsou výsledkem spolupráce s americkým Massachusetts Institute of Technology. Vedoucí kolektivu Markus Donat se svými kolegy v článku uvádějí, že se jim podařilo prokázat silný vztah mezi globálním oteplováním a zvyšováním srážek a to zejména v oblastech mimo tropy. „Globální oteplování nezvýší srážkovou činnost jen regionálně, ale celosvětově a „postihne“ i suché oblasti,“ podotýká Donat.

Na jednu stranu to dobrá zpráva je, ale na druhou zase není. Místní infrastruktury v těchto oblastech totiž větší a nejspíš i přívalovou vodu, připraveny nejsou. Nicméně z globálního pohledu je vždy jednodušší řešit retenci srážkové vody, než mít na krku  problém, na který se hodí naše české: „kde nic není, ani smrt nebere“.

Zdroj: www.osel.cz., primární zdroj: Markus G. Donat et al. More extreme precipitation in the world’s dry and wet regions, Nature Climate Change (2016). DOI: 10.1038/nclimate2941 Climate Change Research Centre (CCRC), UNSW Australia, Sydney NSW 2052 Australia, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině