Frýdlantská voda má už dusičnany v normě

3. ledna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Frýdlantské vodárenské společnosti skončila výjimka, která tolerovala zvýšené množství dusičnanů ve vodě. Skončilo tak 32 měsíců trvající období, kdy kojencům, dětem do pěti let a těhotným ženám vydávala vodárenská společnost balenou pitnou vodu. Za FVS to oznámil Lukáš Váňa.

Ńadlimitní množství dusičnanů ve frýdlantské vodě pomohla odbourat provizorní linka reverzní osmózy, která je dnes ve zkušebním provozu. „Spustili jsme jí koncem prosince. V podstatě jsme touto stavbou zahájili rekonstrukci Úpravny vody Frýdlant, jejíž součástí měla tato linka být. Celkově se náklady vyšplhají na 150 miliónů korun. Provizorní linkou reverzní osmózy jsme vyčerpali prvních 13,5 miliónu korun,“ vysvětluje ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Linka reverzní osmózy snížila koncentraci dusičnanů na průměrnou hodnotu 45 miligramů na litr vody.

Rekonstrukce Úpravny vody Frýdlant bude financována z Operačního programu životního prostředí, ze kterého vodárenská společnost získá 130 miliónů korun. Administrativně se ale čerpání dotace zkomplikovalo. „Proto jsme ve spolupráci s dodavatelem stavebních prací firmou SMP CZ, a.s. připravili zmíněné provizorní opatření, které spočívá v tom, že linka reverzní osmózy byla usazena do provizorní stavby,“ upřesňuje Olyšar.

Další práce by měly pokračovat na jaře letošního roku. „Vše záleží na tom, jak dopadnou jednání s bankami o bankovní záruce za závazky vůči Státnímu fondu životního prostředí,“ doplňuje Olyšar.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace