Fotosoutěž Alej roku vyhrála alej v Rokytnici v Orlických horách

14. února 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Alej roku v Rokytnici enviweb

Snímek aleje v Rokytnici v Orlických horách od Jiřího Mlejnka z Opavy zvítězil ve fotosoutěži pořádané Arnikou v rámci celostátní ankety Alej roku. Informoval o tom ekologický portál enviweb.cz.

Porotu také zaujaly snímky chodníčku na Vinice v Pardubickém kraji a hřbitovní alej v Hodoníně. Zvláštní uznání získaly obrázky Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji a alej Lipky ve Staré Břeclavi na jižní Moravě. Sedmičlenná porota vítězem fotosoutěže zvolila snímek smíšené aleje o 150 stromech spojující zemědělské objekty statku v Rokytnici a hospodářství v Nových Dvorech. Autor Jiří Mlejnek z Opavy jako hlavní cenu získal tiskárnu Epson a poukázku na fotografické služby od FotoŠkoda. „Na toulkách kolem Rokytnice v Orlických horách jsem byl celý den sám. Nepotkal jsem ani žádné auto. Říkal jsem si, že alej u asfaltky s auty nebude nic moc a dlouho jsem její návštěvu odkládal. Ovšem sněhová vánice slibovala pěkné obrázky. Stromy bez listí občas krásně obnažily svou stavbu. Jsou hezčí, než z mapy vytušíte,“ popisuje vítězné fotografie autor Jiří Mlejnek.

Porota dále ocenila snímek lipové aleje, chodníčku z Vysokého Mýta do Vinic od Lucie Šedové a platanovou alej na hodonínském hřbitově od Kateřiny Konečné. Obě vítězky získávají poukázku na fotografické služby od FotoŠkoda a léčivé sirupy z Jizerských hor firmy Kitl. Zvláštní uznání poroty získala fotografie kaštanové Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji od milovnice stromů Marie Ulrichové, dále pak starobylé lipové aleje na nábřeží Dyje ve Staré Břeclavi od Jakuba Těšitele. Obě aleje se o jediný bod neumístily mezi vítězi, přesto si kvalita snímků podle poroty zaslouží obdiv.
Vítěznou fotografii z 62 adeptek letos vybírala sedmičlenná porota složená z významných osobností, které převzaly záštitu nad anketou Alej roku. Vítězné fotografie naleznete zde: http://arnika.org/vitezne-snimky-fotosouteze-alej-roku

Zdroj: www.enviweb.cz, foto: Jiří Mlejnek

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině