Fotoreportáž: Zima v Hostivařském lesoparku

Aktualizováno 1. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Hostivařský lesopark - zima březen 2016 - IMG_2964

Zejména v posledních letech nebývá zrovna častým zvykem, že by se v našem hlavním městě projevila zima přívaly sněhu, které bezprostředně a okamžitě neroztají. Dnes vydržel sníh alespoň pár hodin a portál Naše voda vám o tom připravil aktuální fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Celou sérii snímků si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu, jde o Hostivařský lesopark na jihovýchodním okraji Prahy v blízkosti Hostivařské přehrady. Ta byla vybudována v letech 1959 až 1963 zatopením lesnatého údolí nejdelšího pražského potoka Botiče. Po zatopení údolí zbyly na obou březích nádrže menší části původních lesních porostů, které se musely vykácet. Tehdejší městská správa se proto rozhodla, že se jako náhrada za toto odlesnění na převážně zemědělské půdě v sousedství zbytků původního lesa vysadí nový les – mělo jít o les parkového charakteru, s hustou sítí cest, odpočivnými loukami a množstvím solitérních dřevin, což se stalo.

Hostivařský lesopark je společně s přírodní památkou Meandry Botiče, Hostivařskou přehradou a mokřadu u Toulcova dvora součástí přírodního parku Hostivař – Záběhlice. Podél Botiče a Hostivařské nádrže vede červená turistická stezka, územím podél Botiče pak prochází naučná stezka „Povodím Botiče“ o 14 zastávkách a délce 11 km. V lesoparku jsou značené samostatné trasy pro jízdu na koních, v západní části lesoparku, poblíž Košíku, je hájovna se zookoutkem. Ve východní části lesoparku se tyčí vrch Kozinec, na kterém zůstávají dnes již sotva znatelné stopy historického hradiště Hostivař – Šance, které je archeologickou památkou první kategorie. Rozkládá se na ostrohu obtékaném ze tří stran Botičem a je situováno na území, které bylo v průběhu celého pravěku hustě osídleno

Naše voda podle webové stránky Lesů hlavního města Prahy, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině