Fotoreportáž: Start plošné deratizace pražské stokové sítě

Aktualizováno 5. dubna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

deratizace Václavské náměstí duben 2018 - IMG_3653

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes na Václavském náměstí v Praze odstartovaly plošnou deratizaci stokové sítě ve vybraných lokalitách metropole. Ze zahájení akce pro vás připravil portál Naše voda krátkou fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka potrvá akce až do konce října. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíc kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíc kanalizačních vstupů,“ uvedl Mrázek. Do jednoho kanalizačního vstupu tak deratizátoři umisťují zhruba kilogram nástrahv, po jejím požití zahynou potkani za 5 až 7 dní. Kromě Václavského náměstí budou jako první na řadě Vrchlického sady a následně se deratizátoři objeví v dalších rizikových lokalitách. „Říjen je věnován kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle dodatečných požadavků hygienické stanice a odborů životního prostředí,“ dodal Mrázek.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů, na každého obyvatele metropole jich podle odhadů připadá 4 až 5. Pár potkanů dokáže vyvést až 70 mladých ročně. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ uvedl Mrázek.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace