Fotoreportáž: Revitalizace rybníků v pražské Stromovce

Aktualizováno 30. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

stromovka-rybnik-revitalizace-tip-img_0079

Kultovní odpočinková lokalita pro Pražany – pražská Stromovka, prochází v posledních letech zásadní úpravou, týkající se především obnovy a rekonstrukce tamních historických rybníků. Portál naše voda zmapoval současný stav a nabízí vám o něm ilustrační fotoreportáž. Foto – klikni zde!

První zmínky o rybnících ve Stromovce pochází z roku 1548 z doby Ferdinanda I, k největšímu rozkvětu rybníků ve Stromovce ale došlo za císaře Rudolfa II.  V roce 1582 došlo k budování  nového velkého rybníka o rozloze 20 hektarů, který byl dokončen v roce 1591 a jehož hráz je ještě dnes patrná v podobě valu táhnoucího se od Výstaviště až k bývalé Šlechtově restauraci. Z Rudolfovy doby také pochází myšlenka přivést vodu do Stromovky od Novomlýnského jezu tunelem pod Letnou, tzv. Rudolfovou štolou. Stavba štoly trvala 11 let. V roce 1689 byl ještě uprostřed rybníka navezen malý ostrůvek, na kterém byla o dva roky později zbudována besídka s mostkem. Ostrůvek kruhového tvaru je i dnes stále patrný v podobě nízkého pahrbku osázeného duby. Základ dnešních rybníků ve Stromovce nicméně vznikl až v roce 1882, jako součást tehdejšího anglického parku.

Vodní plochy ve Stromovce byly zásadně poškozeny při povodních v roce 2002. To byl také impulz k celkové jejich revitalizaci jako součást celopražského projektu Obnova a revitalizace nádrží, který byl zahájen v roce 2003 právě ve Stromovce revitalizací Malé Říčky. Revitalizace rybníků ve Stromovce byla nakonec dokončena loni, letos vrcholí poslední fáze úprav lokality, při které mají vzniknout nové rybníky. Ty budou maximálně jeden metr hluboké, jejich celková plocha má činit 14 000 metrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že Stromovka je i přírodní památkou, je na rybnících navrženo i rozsáhlé litorální pásmo, které bude sloužit jako životní prostor a úkryt pro tamní bohatou faunu. Magistrát na celou rekonstrukci vodních ploch vyčlenil částku 9,1 milionu korun. Konečnou etapou by měla být v příštím roce parková úprava okolí vodních ploch, obnova povrchů cest a vybavení mobiliářem.

Kompletní fotoseriál z aktuální podoby rybníků ve Stromovce si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda od dnešního odpoledne.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství