Fotoreportáž: Plavba po Vltavě Vrané – Štěchovice a zpět

Aktualizováno 20. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plavební propusť Vrané

Nejstarší přehrada na vltavské vodné kaskádě – přehrada Vrané nad Vltavou oslavila ve čtvrtek 19. května 80 let své existence. Součástí oslav byla i plavba po Vltavě včetně proplutí vranovskou komorou, ze které vám redakce našeho portálu připravila fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Kromě toho, že přehrada zásobuje elektřinou 20 000 domácností, se stavba osvědčila i při zatím největších povodních v roce 2002. Ačkoli byla stavěna na maximální průtok 2 800 kubíků za vteřinu, protékalo v době povodní přehradou 3 500 kubíků za vteřinu, aniž by došlo k nějakému poškození.

Trasa slavnostní plavby měřila 13,4 kilometru, a její účastníci měli mimo jiné možnost vyzkoušet si proplutí vranovskou propustí (připravujeme videoreportáž), ale také pokochat se pohledy na svahy v okolí kultovní řeky ČR. Na trase je mimo jiné ostrov Kilián, na němž lze i z lodi zahlédnout zbytky třetího nejstaršího křesťanského kláštera na našem území z roku 999, atraktivní je také soutok Vltavy a Sázavy, kde je na první pohled vidět odlišná barva vody obou řek. Uvedený úsek Vltavy patří k nejchladnějším částem toku, a proto slouží spíše k vodním sportům, než přímo ke koupání. I proto se v budoucnosti plánuje posílení plavební infrastruktury (nejen) na této Vltavy vybudováním nových kotvišť a veřejných i soukromých přístavišť.

Oslavy 80 let vodního díla Vrané nad Vltavou zorganizovaly společnými silami státní podnik Povodí Vltavy a ČEZ, a.s.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině