Fotoreportáž: Lom Velká Stráž u obce Vrbčany

Aktualizováno 26. prosince 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lom Velká Stráž Vrbčany

Nezvykle teplé a slunečné počasí láká i v současné době k výletům do přírody. Jednou ze zajímavých lokalit je mimo jiné zatopený lom v blízkosti obce Vrbčany na Kolínsku, kam se vydala i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás z této lokality fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Zmiňovaný lom Velká Stráž se nachází severozápadně od obce Vrbčany a působí velmi romanticky. Vodní plocha má rozlohu zhruba 0,7 hektaru, lom sám o sobě není hluboký, maximální hloubka činí údajně 1,5 metru. Přestože nejde o chráněnou lokalitu (nikde v blízkosti jsme alespoň žádnou informační tabuli nenašli), poskytuje lom zázemí pro množství chráněných živočichů, především obojživelníků, plazů, vodních ptáků, v lokalitě hnízdí také dravec moták pochop. Lom je lemován skálami, které jsou tvořeny krystalickými břidlicemi a ty také tvoří dno lomu. Kromě celé řady dřevin rostou v blízkosti lomu také moruše.

Zajímavá je i samotná obec Vrbčany. Podle archeologických nálezů bylo místo osídleno již před 35 000 lety a již před rokem 999 zde také stál románský kamenný kostel svatého Václava, jehož pozůstatky byly objeveny při archeologickém průzkumu kostela v 30. letech minulého století. První písemná zmínka o obci pak pochází z roku 1070.

Před kostelem stojí samostatná věž – zvonice, sloužící k ochraně vchodu na hřbitov a do kostela, není ale běžně přístupná. Stejně tak již není možné vidět kamenný most přes řeku Výrovku, který pochází z roku 1847 a který byl poškozen povodněmi v roce 2013. Přes protesty památkářů byl tento most v letošním roce stržen a na jeho místě se právě v současné době buduje most nový. Ilustrační foto tohoto mostu si můžete prohlédnout ve fotoreportáži naší redakce – i jako připomínku památky, o níž se webové stránky obce již vůbec nezmiňují…

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství