Fotoreportáž: Končící zima na vrchu Kozákov

Aktualizováno 20. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

výhled Kozákov únor 2017 - MG_2580

Možná poslední příležitost k lyžování měli o uplynulém víkendu návštěvníci vrchu Kozákov, naopak hledačům drahých kamenů ve Votrubcově lomu pomalu nastává sezóna. Na místo se vydala redakce portálu Naše voda a připravila z něj pro vás tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Původní záměr byl zdokumentovat ledopády ve zmiňovaném Votrubcově lomu, z nich je však už v současné době jen torzo. Cesta do lomu je sice ještě díky poměrně hlubokému, ale již tajícímu a rozbředlému sněhu obtížná, to se ale brzy změní. Na samotném vrcholu Kozákova byl ještě v provozu lyžařský vlek, příliš vytížen ale není. Zato pohled na krajinu Českého ráje od Riegrovy turistické chaty, z místa startovní plochy pro paraglidisty  nabízí ještě bílou krajinu v mlžném oparu (ilustrační foto).

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje s vrcholem v nadmořské výšce 744 metrů. Veřejnosti je znám především jako kultovní místo – naleziště drahých kamenů a polodrahomů, jejichž nejznámější lokalitou je právě Votrubcův lom. Vstup do lomu je zpoplatněn a je možný jen s povolením majitele obývající chatu přímo naproti výstupu do lomu. V ní si lze prohlédnout nálezy z této lokality a je také možné nechat si vybrousit nálezy vlastní. Lom je součástí národní přírodní památky Kozákov.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině