Fotoreportáž: Jaktařský zářez – zdroj podzemní pitné vody pro část Opavy

Aktualizováno 28. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

SmVaK - Jaktařský zářez - IMG_1340

Jedním z nejstarších provozů společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) je takzvaný Jaktařský zářez zásobující vysoce kvalitní podzemní pitnou vodou z ledovce část Opavy. Provoz není běžně přístupný, redakce portálu Naše voda proto pro zájemce připravila z místa fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Uvedený zdroj pitné vody pochází z roku 1886 a jeho vydatnost je zhruba 7 litrů za vteřinu. Díky tomu lze z tohoto zdroje zásobovat jen zhruba osm procent obyvatel města Opavy, konkrétně části místní část Jaktař, a dále části Karlovec, Palhanec, Vávrovice, Držkovice a obce Loděnice, Holasovice a Neplachovice. Voda pochází z podhůří Jeseníků a je natolik kvalitní, že by se v praxi nemusela vůbec upravovat. I proto, že cesta vody z Jeseníků na místo zdroje vody trvá více než rok. Kvalitu vody využívá mimo jiné i společnost Bidvest k chlazení potravin.

Jaktařský zářez je ale zajímavý nejen kvalitou vody – tamním vodohospodářským nadšencům se podařilo shromáždit technologie používané v lokalitě před více než 100 lety a z počátku minulého století a vytvořit z nich na místě miniaturní, ale velmi zajímavou výstavku dokumentující šikovnost a preciznost vodohospodářů v minulosti. K vidění je tu například původní kameninové potrubí z roku 1886 nebo mosazné šoupě s hydraulickým pohonem z roku 1931 či historická nástěnná deska z roku 1875, kterou nalezl v suterénu čerpací stanice pracovník provozu Karel Vala. Také samotný areál Jaktařského zářezu tvořený soustavou akumulačních nádrží v podobě „minidomečků“ je na pohled velmi atraktivní a nebylo by tak úplně od věci, kdyby jej například v rámci různých vodohospodářských „Dnů otevřených dveří“ zpřístupnila SmVaK i laické veřejnosti.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace