Fotoreportáž: Jak se loví selský rybník

Aktualizováno 19. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vylov-velky-mitoticky-rybnik-img_9623

Jeden z posledních letošních podzimních výlovů velkých rybníků proběhl v pátek 18. listopadu u Mirošova na Žďársku. Na místě byla i redakce portálu Naše voda, která fotoreportáží z tohoto výlovu uzavírá atraktivní téma podzimních výlovů. Foto – klikni zde!

Celou fotoreportáž z výlovu rybníku Velký Mirošovský si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Jde o největší rybník v oblasti, jehož majitelem je v současné době rodinná farma Pavla Srny z nedalekého Mirošova. Samotného výlovu se přitom zhostilo Rybářství Kinský Žďár nad Sázavou, zřejmě největší atrakcí a odlišností od „klasických“ výlovů bylo množství vylovených marén (síh maréna –  Coregonus maraena), což je lososovitá ryba, kterou před dvěma roky hospodář do rybníku vysadil.

Marény jsou – lidově řečeno – tak trochu „tlustší“ pstruzi, které na první pohled připomínají spíše bílé ryby, především svým stříbřitým zbarvením a malou hlavou. Většina síhů obývá rozlehlé stojaté vody v chladnějších oblastech celé severní polokoule, obvykle se zdržují ve sloupci na otevřené vodě a živí se planktonem, jsou však známé i případy dravých síhů.

Velký Mirošovský rybník se rozkládá na ploše téměř 11 hektarů. Rybník ve středověku po staletí spravovali cisterciáci z nedalekého, dnes již bývalého kláštera Studnice Blahoslavené Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství