Fotoreportáž: Den otevřených dveří na přehradě Orlík

Aktualizováno 26. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přehrada Orlík - den otevřených dveří červen 2016 - IMG_2563

Další akcí státní podniku Povodí Vltavy pro veřejnost při příležitosti výročí 50 let založení tohoto podniku byl Den otevřených dveří na přehradě Orlík, který se uskutečnil i za účasti portálu Naše voda v sobotu 25. června. Z akce jsme pro vás připravili tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Povodí Vltavy zorganizovalo v době od 9.00 do 15.00 celkem 13 prohlídek pro skupiny o počtu maximálně 30 lidí, kteří měli možnost navštívit strojovnu hráze, vodní elektrárnu, projít se uvnitř hráze a dozvědět se také zajímavosti a praktické informace nejen ohledně vodního díla Orlík, ale i o roli a fungování Vltavské kaskády. Zejména ti, kteří dorazili v dopoledních hodinách, se mohli také pokochat výhledy z koruny hráze, které umocňovalo v té době ještě ideální počasí. Kdo měl zájem, mohl také získat představu o připravované rekonstrukci hráze, jejímž cílem je (stejně jako u přehrady Šance, o níž jsme přinesli fotoreportáž nedávno), zvýšit odolnost přehrady až na úroveň desetitisíceleté vody. Tuto povinnost přitom ukládá správcům Povodí v případě páteřních přehrad tuzemská legislativa.

Ve fotoreportáži najdete i pohled do archivu státního podniku Povodí Vltavy, který je v takovém rozsahu jediný v rámci všech podniků Povodí v ČR a který dokumentuje všechna vodohospodářská díla včetně těch, která spravovala donedávna Zemědělská vodohospodářská správa. Archiv, do jehož útrob měla redakce portálu Naše voda nahlédnout, tvoří desetitisíce dokumentů mapujících historii území, které spravuje Povodí Vltavy a řada historických fotografií na skle z počátku minulého století. Kdo má o dobové dokumenty zájem, může si jejich kopie na Povodí Vltavy vyžádat, což je zvláště důležité v dnešní době, kdy se na mnoha místech naší země budují opatření k vyšší prevenci rizik sucha nebo povodní a je vhodné mít k dotčeným územím potřebou dokumentaci.

Přehrada Orlík je největším vodním dílem na území ČR a nejvýznamnějším článkem Vltavské kaskády. Přehrada samotná ční 81,5 metru nade dnem Vltavy, koruna hráze je dlouhá 450 metrů. Vybudováním přehrady vznikla nádrž o délce 68 kilometrů s celkovou délkou břehů přes 300 kilometrů o ploše 2 732,7 hektaru a objemem nádrže 716,54 milionu kubíků vody. O roli vodního díla Orlík hovoří ve videozáznamu (v menu na homepage vpravo) generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství