Fotopast nečekaně natočila orla mořského

23. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

140523_TZ_orel_morsky_full

Díky fotopasti krátkodobě umístěné v lese v národním parku České Švýcarsko (NP) za účelem monitoringu zvěře se pracovníkům správy parku podařilo neplánovaně natočit velice zdařilé záběry orla mořského. Informoval o tom dnes mluvčí NP Tomáš Salov.

Vzhledem k brzké ranní hodině jsou záběry pořízeny v infračerveném spektru, veškeré detaily jsou však podle mluvčího na snímcích dobře patrné. „Fotopasti nám pomáhají při zpřesňování odhadu stavů a druhového zastoupení zvířat v národním parku, občas přispějí i k potvrzení výskytu zvláště chráněných druhů, jako tomu v minulosti bylo například u rysa ostrovida,” říká Pavel Benda, ředitel Správy NP. Podle něj do parku občas zavítá orel mořský od nedalekého Velkého rybníka.

Orel mořský patří v ČR mezi kriticky ohrožené druhy. V širší oblasti Českého Švýcarska, tedy na Děčínsku a Šluknovsku, v současné době žijí 3 až 4 páry tohoto vzácného dravce.

Videozáznam je možné stáhnout zde (autorka Kateřina Kolářová, správa NP): https://dl.dropboxusercontent.com/u/17952034/Orel%20mo%C5%99sk%C3%BD.AVI

Naše voda, Foto a video: NP České Švýcarsko

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství