Fond pojištění proti suchu v případě potřeby finančně doplní stát

24. září 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

krajina - sucho

Fond těžko pojistitelných rizik, který by měl od příštího roku finančně chránit zemědělce, kteří by kvůli suchu či povodním přišli o úrodu, bude v případě vyčerpání dotovat stát. Píše o tom server denik.cz s tím, že to uvedl mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu Vladimír Suchý.

Výše dotace státu se maximálně bude rovnat hodnotě příspěvků od zemědělců za poslední dva roky před vyčerpáním fondu rizik. V běžném období by do něj měli dávat polovinu peněz zemědělci, zbytek by měl jít ze státní pokladny. Účast ve fondu by měla být dobrovolná. Zemědělci, kteří se do ní zapojí, budou platit fixní poplatky. Současný návrh počítá se 150 korunami za hektar orné půdy, chmelnic, zeleniny se závlahovým systém, pícnin a luskovin. Dále to je 20 korun za hektar trvalého travního porostu či sadů. Příspěvek vinařů a pěstitelů zeleniny bez závlahového systému by měl činit 550 korun za hektar ročně. Pojistné by se mělo počítat z veškeré půdy, na které zemědělský podnikatel hospodaří.

Stát začne peníze vyplácet, pokud se kvůli suchu, přívalovým dešťům nebo povodním sníží úroda o 30 procent proti předchozím pěti letům. „Přičemž nejnižší a nejvyšší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí,“ doplnil Suchý. Záměr, o kterém se v Česku hovoří již roky, je nyní v připomínkovém řízení. Poté bude následovat jednání s Evropskou komisí.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka