Firma VSP Group z Olešnice dostala pokutu za odběr podzemní vody bez povolení

12. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

vrt podzemní voda

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Brně uložili pokutu 451 800 korun společnosti VSP Group, a.s. Informovala o tom dnes Jana Jandová z tiskového oddělení ČIŽP.

Firma, která se zabývá především zemědělskou činností, více než půl roku bez povolení odebírala podzemní vodu z vrtu v Olešnici na Blanensku. Dopustila se tak porušení zákona na ochranu vod. „Při kontrole jsme zjistili, že platnost povolení k odběru podzemních vod firmě VSP Group vypršela 1. ledna 2015. Poté vodu až do 12. srpna odebírala nelegálně. O prodloužení povolení nepožádala včas, respektive udělala to až v červnu 2015,“ uvedl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně. Firma nelegálně odebranou vodu používala při vlastní podnikatelské činnosti k zásobování svého střediska živočišné výroby a také ji prodávala dál, například Mlékárně Olešnice.

Společnost VSP Group si již povolení k odběru podzemní vody opatřila a v současné době tak odběr vody probíhá legálně. Pokuta tedy vedla k nápravě nezákonného stavu.

Zdroj ČIŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vrt v krajině na podzemní vodu)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy