Filmy s „vodní tématikou“ na festivalu zemědělských filmů – I

12. září 2011 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

100_0089 mlha

Jak již jsme vás na portálu Naše voda informovali, ve dnech 17. až 21. října proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze první ročník mezinárodního soutěžního festivalu dokumentárních filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a trvale udržitelného rozvoje.

Ve spektru zhruba 150 filmů tvoří významnou část filmy zaměřené na vodu či nakládání s ní. Zájemcům o ně přinášíme první část stručných anotací o obsahu jednotlivých snímků.

1. Chattahoochee From Water War to Water Vision (Řeka Chattahoochee: Od vodní války k vodní vizi) -English, 57 minut, USA

Whisky je na pití, voda je na to, aby byly problémy – to jsou prorocká slova údajně pronesená Markem Twainem. Ale ani on by si nedokázal představit, že se jednoho dne budou týkat jihovýchodních Spojených států, oblasti, která je známá pro vysoké množství srážek a řek. Ale už téměř dvacet let tu tři státy – Georgie, Florida a Alabama – soupeří o vodu.

2. Secrets of the flooded forest -Danube National Park (Národní park Dunajské luhy) – German/ English, 52 minut, Austria

Na březích Dunaje mezi Vídní a Bratislavou dokáže síla vody stále vytvářet nové habitaty: Záplavy vytvářejí nové útesy, nové štěrkové břehy a ostrovy vyrůstají z proudu, lesy jsou splachovány a znovu vyrůstají. Dynamika tohoto procesu je cenná hodnota, živoucí proud, který už jinde ve střední Evropě nenajdete. Dunajské luhy na východ od Vídně jsou domovem poslední říční divočiny.

3. The Fog Genie (Hájemství mlhy) -Mandarin Chinese, 15 minut, Taiwan

Celý rok obklopuje okolí hory Chilan na ostrově Thaiwan mlha. Mlha se nevytváří pouze po tři dny v roce a srážky, které zadržují koruny stromů zde dosahují 300 milimetrů. Mlha vyrovnává rozdíly teplot a vlhkostní poměry v lesním prostředí a vytváří ideální podmínky pro rozvoj cypřišového lesa. Přední vědkyně Dr. Yi-ling Lai žije v lese a poznává křehký vztah mezi mlhou a vývojem rostlin.

Naše voda

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině